Bitcoin Nedir?

Bir çok kişinin adını duyduğu fakat hakkında az kişinin bilgisinin olduğu ya da bazı kişilerin kulaktan duyma bilgilerle birbirlerine tavsiye verdiği BİTCOİN nedir?

1 Bitcoin ne kadar ? Bitcoin para kazandırır mı? gibi bir çok sorunun cevabını şimdi açıklayalım...

Bitcoin 2008 yılında deneysel olarak oluşturulan bir para birimidir ve herhangi bir merkezi yoktur. Bitcoinin kurucusu Satoshi Nakamoto kendisini gizlemek için kullandığı isimdir.Transfer işlemlerinde herhangi bir aracı kurum olmadığı için insanların ilgisini çekiyor aynı zamanda transfer işlemi çok kısa bir sürede gerçekleşiyor.

Ne kadar Bitcoin üretilecek?

Tamı tamına 21,000,000 BTC üretilecek.

Peki bitcoinin üretimi nasıl oluyor?

Bitcoinin üretimi bir merkezi olmadığı için aslında üretimi tamamen bizlere ait ilk zamanlar kendi kişisel bilgisayarımız üstünden ''bitcoin mining'' yapılabilirken şuan da bunu yapabilen özel sistemler var.Bu sistemler ile bitcoin kazıması yani bitcoin mining yapılıyor.

Peki bitcoinin fiyatını ne belirliyor?

Bitcoinin fiyatını tamamen arz ve talep belirliyor.Ekonomide de olduğu gibi talep artınca fiyat yükselirken , talep azalınca fiyat düşüyor.

1 Bitcoin ne kadar?

1 Bitcoin 22.10.2017 itibari ile yeni bir rekora imza atan bitcoin 6000$ seviyesini gördü.

Bitcoinin avantajlarını ve dezavantajlarını düşünecek olursak; Bitcoin'in transferi hızlı ve aracı bir kurum yok 7/24 para transferi yapılabiliyor aynı zamanda bir çok kurum Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlıyor.Bazı e-alışveriş siteleri ,üniversiteler ve aynı zaman da bazı ev alımları bile bitcoin ile gerçekleşebiliyor. Devletler bitcoine sıcak bakıyorlar ve bitcoini olabildiğince yasallaştırmaya çalışıyorlar.

Bitcoin güvenli mi? Bitcoin biter mi gibi sorulara gelecek olursak bitcoin'in bitmesi için 1 bitcoin'in 0 olması gerekir ve bu çok zor görünüyor , güvenilirliği demin de bahsettiğimiz gibi devletler yasallaştırmaya çalışıyor ve bazı üniversiteler bitcoin ile kayıt alıyor buradan da yola çıkarak güvenli olup olmadığını düşünebilirsiniz. Bitcoin deep web var olduğu sürece devam edecektir çünkü deep web yapanların böyle anonim bir paraya ihtiyacı var , bizlerin de hızlı transferi olan bir paraya ihtiyacımız var , dolar, altın , euro dan uzun vadede kazancı daha fazla ... Risk var mı her şey de olduğu gibi bunda da risk var.
Dolar düştüğünde para kaybediyorsunuz, bitcoin düştüğünde de para kaybedebilirsiniz fakat demin de dediğimiz gibi uzun vadede kazandıran bir para birimi ve doğru yerde alıp doğru yerde satmak en önemli kurallarından biri...